Pierogi to tradycyjne danie, które składa się z farszu oraz ciasta. Ciasto na pierogi zazwyczaj wykonuje się z mąki i wody. Jeżeli chodzi o farsz, to tutaj tradycyjnie wykonuje się ich kilka rodzajów: pierogi ruskie, pierogi z mięsem, pierogi z kapustą, pierogi z kapustą i grzybami, czy pierogi z owocami.
Przepis na pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem bywają u nas dość rzadko, ale nie z powodu takiego, że nam nie smakują, po prostu tak wychodzi. Najczęściej robimy pierogi ruskie z ziemniaków z dnia poprzedniego i twarogiem. Swojski twaróg sprawdza się u mnie najbardziej, ponieważ jest przepyszny. Twaróg ze sklepu jest niestety zawsze zbyt kwaśny, wolę ten domowy, od którego czuć nutkę słodyczy. Powracając do pierogów z mięsem, możecie użyć różnych rodzajów mięs. Dziś przygotowuje pierogi z mięsem drobiowym, ale może być to równie dobrze mięso wieprzowe, czy inne ulubione. Farsz na pierogi z mięsem nie może być suchy, ponieważ będzie niesmaczny. Warto zatem dodać do farszu na pierogi dużo usmażonej cebulki z pieczarkami, bądź innego magicznego składnika, który sprawi, że farsz będzie miał przyjemną konsystencję.
Mówiąc o pierogach, na samym początku warto powiedzieć co nieco o cieście.
Jak zrobić ciasto na pierogi?
Idealne ciasto na pierogi musi być elastyczne, musi się dobrze sklejać i ogólnie nie stwarzać problemów przy lepieniu pierogów. Później ma bardzo dobrze smakować i nie być twarde jak kamień, bo nie ma w pierogach nic gorszego, moim zdaniem, od grubego twardego ciasta. Każdy lubi miękkie i rozpływające się w ustach pierogi, a będą one takie, kiedy przepis na ciasto na pierogi będzie prosty i klarowny. Moje ciasto na pierogi z olejem jest bardzo plastyczne i elastyczne. Wałkuje się je niezwykle łatwo, wymaga nieco podsypywania mąką, ale mimo to łatwo daje się sklejać i przy gotowaniu ani jeden pieróg nie pęka. To bardzo ważne. Ciasto na pierogi bez jajka, jak wynika z mojego doświadczenia, jest bardziej miękkie. W tym poście podam Wam przepis na ciasto na pierogi z 1kg mąki. To taka solidna porcja, która wystarczy dla 4-osobowej rodziny na kilka dni, warto również zamrozić pierogi, aby mieć obiad na czarną godzinę.
Jak mrozić pierogi?
Mrożenie pierogów to również nie jest skomplikowana sprawa. Ważne jest to, jak je zapakujemy, aby później nie mieć problemów z ich odgrzaniem. Pierogi gotujemy al dente i układamy je na talerzach tak, aby się nie dotykały. Chcemy uniknąć sklejania się pierogów. Kiedy pierogi wystygną, na tych samych talerzach lub tackach (w zależności od tego, na co wykładaliście pierogi) wkładamy pierogi do zamrażarki na około 2 godziny, aby się zmroziły na tyle, żeby nie skleiły się ze sobą. Tak wstępnie zamrożone pierogi przesypujemy do zbiorczego opakowania i ponownie umieszczamy w zamrażarce. Tak zamrożone pierogi nie są jedną zwartą bryłą, zatem możesz nawet wyciągnąć z zamrażarki kilka sztuk i po prostu je rozmrozić, nie musisz na raz wyjmować dokładnie takiej porcji, jaką zamroziłeś. To jest właśnie magia, mrożone produkty, czy dania nie raz uratowały mi życie, kiedy zabrakło czasu na obiad.
Jak zrobić farsz na pierogi z mięsem?
Pierogi z mięsem to niekoniecznie pierogi z wołowiną i wieprzowiną. Ja polecam do tego celu wykorzystać mięso z rosołu. Pyszny gotowany kurczak z podsmażoną cebulką i pieczarkami to wspaniały farsz do pierogów. Farsz mięsny na pierogi dobrze, jeśli jest bardzo dokładnie zmielony, zupełnie jak na pasztet. Wtedy bardzo dobrze faszeruje się nim pierogi. Dobrze się nakłada, a później zlepia. Farsz na pierogi z mięsem mielonym możesz przygotować nawet poprzedniego dnia. Według mnie możesz go również przygotować, kiedy tylko zechcesz, ponieważ możesz go zamrozić, a pierogi ulepić wtedy, kiedy będziesz miał na to czas. Oczywiście takie pierogi po ugotowaniu możesz ponownie zamrozić, ponieważ nastąpiła obróbka cieplna. Farsz na pierogi to tak naprawdę najważniejszy składnik, który trzeba również dobrze doprawić, pamiętaj o tym! Gotowany kurczak to również świetna baza do innych dań, na przykład tarta z kurczakiem, którą wykonasz w kilka chwil.
Okrasa do pierogów
Smażony boczek to genialna okrasa do pierogów. Boczek dodaje tak niesamowitego smaku, że moim zdaniem warto dodać sobie go do pierogów i nie martwić się o kalorie. Są takie smaki, których nie można sobie żałować - jest nim smażony boczek, och.. to jest po prostu wspaniałe! Inną okrasą może być smażona cebulka. Ona również sprawdzi się w roli okrasy. Cebula smażona ma w sobie wiele smaku i słodyczy. Żeby nie przypaliła się na patelni, posól ją odrobinę. Są też tacy, którzy polewają pierogi rozpuszczony masłem, wówczas również smakują wyśmienicie. Jeżeli chcesz mieć okrasę na szybko, polej pierogi odrobiną oleju - on również dobrze się sprawdzi.
Ciasto na pierogi:
|
|
|
|
|
Farsz do pierogów:
|
|
|
|
|
|
Okrasa:
|
|
Przepis na pierogi z mięsem i pieczarkami
Te pierogi są z nami już od lat. Bardzo lubimy połączenie mięsa z pieczarkami, do tego pyszna karmelizowana cebulka i obiad jak znalazł! Nie muszę nikomu mówić, że lepienie pierogów to żmudna praca. Oczywiście istnieje wiele wspomagaczy, jak forma do lepienia pierogów, a nawet forma do lepienia uszek (te to dopiero są czasochłonne), ale ja wolę ręczne robótki. Lubię te swoje niezgrabne falbanki w pierogach. Lepiąc pierogi z rodziną, później łatwo zgadnąć, kto, które lepił. Po czym można to poznać? Po kształcie falbanki. Jeżeli używacie wykrawacza do ciasta to super, ale można poradzić sobie również, używając zwykłej szklanki. Najlepiej, jeżeli będzie ona miała dość cienkie ścianki, wówczas wycinanie krążków na pierogi będzie bardzo łatwą i szybką czynnością.
Jak zrobić dobre ciasto na pierogi?
Idealne ciasto na pierogi robimy w następujący sposób:
- Mąkę wymieszaj z solą.
- Do mąki z solą dodaj olej i zalej całość wrzątkiem. Żeby się nie poparzyć, ciasto na początku mieszaj drewnianą łyżką.
- Kiedy ciasto już nieco ostygnie, wyrabiaj je ręcznie, aż stanie się jednolite.
- Tak przygotowane ciasto na pierogi włóż do foliowej torebki bądź po prostu czymś przykryj, aby nie wysychało i odstaw na 20 minut, aby gluten się uaktywnił.
Farsz na pierogi:
- Pierogi z mięsem mielonym nie obejdą się bez mięsa. Mięso obierz od kości, ja zostawiam również skórki, żeby farsz nie był suchy.
- Cebulkę pokrój w półplasterki i podsmaż razem z pieczarkami pokrojonymi na 6 części.
- Mięso, cebulę i pieczarki zmiel w maszynce do mielenia mięsa. Farsz dopraw solą i pieprzem do smaku.
Lepienie pierogów krok po kroku:
- Ciasto na pierogi rozwałkuj na placek o grubości około 2 mm i wycinaj z niego kółka.
- Następnie na każdy krążek ciasta nałóż po łyżeczce farszu mięsnego i zlep boki tworząc zgrabny pieróg.
- Gotuj pierogi w osolonym wrzątku, około 3 minuty po wypłynięciu na powierzchnię.
- Do odcedzenia z wody przyda nam się cedzak. Źle odcedzone pierogi nie są apetyczne po kilku godzinach od przygotowania.
- Boczek pokrój w kosteczkę i podsmaż na patelni. To świetna okrasa dla pierogów. Pierogi z mięsem i pieczarkami podawaj z okrasą z boczku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Wszystkiego smacznego