Zapas żywności w przypadku koronawirusa - czy warto?
Mamy już pierwszy przypadek, koronawirus jest już w Polsce. Jak informują portale informacyjne, wirus rozprzestrzenia się w Europie coraz bardziej i coraz szybciej. Oczywiście nie można popadać w panikę, ale jeżeli nie jesteście w stanie postąpić inaczej, to czy warto chomikować produkty we własnych domach?
W niektórych sklepach zapasy mąki, zapas makaronu, zapasy ryżu, itd. już się skończyły, ale wciąż są sklepy, które na swoich półkach mają te produkty i jeżeli masz taką potrzebę zaopatrz się w nie, choćby dla uspokojenia siebie i własnych nerwów.
W Włoszech, czy Niemczech dzieje się to samo. Panika ludzi w przypadku koronawirusa jest ogromna i produkty pierwszej potrzeby w sklepach schodzą z półek jak świeże bułeczki. W Polsce od pewnego czasu ciężko jest dostać maseczki, leki przeciwwirusowe, płyny antybakteryjne, czy po prostu mąkę.
Jak przygotować się na koronawirusa?
Zobacz także Płyn do dezynfekcji, żel antybakteryjny i domowy płyn do dezynfekcji z octem
Zapasy żywności z długą datą przydatności to obecnie trend jaki wytworzyli ludzie panicznie bojący się wirusa, a może tego, że produkty nagle podrożeją? Nie rób zapasu żywności na oślep. Sprawdź co będziesz potrzebował, kiedy nastąpi epidemia koronawirusa.
Eksperci z Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i pomocy humanitarnej w Niemczech sugerują jakie produkty należy mieć w domu w przypadku katastrofy, nie tylko w przypadku koronawirusa.
Bez jedzenia człowiek jest w stanie przeżyć 3 tygodnie, natomiast bez płynów jedynie 4 dni, dlatego najważniejszy jest zapas płynów. Warto mieć kilka butelek wody pitnej w swojej spiżarni.
Kupując jedzenie w przypadku katastrofy zwróć uwagę na kilka rzeczy:
- kupuj tylko to, co zjadłbyś na co dzień
- zaopatruj się w produkty, których przechowywanie nie wymaga chłodzenia (może zabraknąć energii)
- sprawdź jaką datę przydatności posiada dany produkt
Lista produktów żywnościowych na dziesięć dni dla jednej osoby - przygotowanie na koronawirusa:
- 20 litrów płynów (woda mineralna, soki owocowe, które można dłużej przechowywać, napoje)
- 3,5 kg: zboża, produkty zbożowe, ryż, makaron, ziemniaki
- 4 kg: warzywa i rośliny strączkowe
- 2,5 kg: owoce i orzechy
- 2,6 kg: mleko i przetwory mleczne
- 1,5 kg: ryby, mięso, jaja
- 0,357 kg: tłuszcz, olej
- do woli: cukier, słodzik, miód, czekolada, dżem, mąka
Z tą listą przetrwacie 10 dni podczas epidemii, a także innych katastrof. Oczywiście to przykładowa lista, możesz ją nieco zmodyfikować pod swoje preferencje, pamiętaj jedynie o kaloryczności i wartościach odżywczych.
Ja ze swojej strony służę przepisami na wykorzystanie powyższych produktów :)
Zobacz też jak koronawirus wpłynął na jakość powietrza?
Bardzo ciekawy i fajny artykuł. Pozdrowienia od pasjonatów Bushcraftu
OdpowiedzUsuń