Podczas, gdy lato właśnie się skończyło i w aurę w pełni wkroczyła pani jesień, pora na dynię i cytrusy. Sernik jest obłędnie kremowy z pyszną słodko kwaśną polewą. Zarówno warstwa serowa, jak i polewa mają głęboki żółty kolor przypominający bardzo mocno promienie letniego słońca. Tak właśnie czuję się jedząc ten przepyszny sernik w stylu nowojorskim.
Sernik na talerzu deserowym DUO |
Potrzebujemy:
Sernik:
- 1 kg sera z wiaderka
- 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego
- 3/4 szklanki pure z dyni (użyłam dyni hokkaido)
- skórka z 1 cytryny
- 1 opakowanie budyniu śmietankowego
- 5 jaj
Polewa cytrusowa:
- 2 limonki
- 2 cytryny
- 200 g cukru pudru
- 2 jaja
- 2 żółtka
- 20 g maki ziemniaczanej
- 30 g masła
Cytrynę przelewamy wrzątkiem, następnie szorujemy szczoteczką i z tak przygotowanego owocu ścieramy skórkę za pomocą zestera.
Skórka otarta za pomocą zestera marki Tescoma (sprawdź tutaj) |
Ser miksujemy razem z mlekiem skondensowanym, gładkim pure z dyni, drobno posiekaną skórką z cytryny i proszkiem budyniowym. Miksujemy krótko, tylko do połączenia się składników, aby nie napowietrzać zbytnio masy serowej. Na koniec dodajemy po 1 jajku, po każdym mieszając masę około 10 sekund.
Tak przygotowany sernik przelewamy do okrągłej tortownicy o średnicy 24 cm.
Upieczony sernik w tortownicy. Do kupienia w sklepie Garneczki |
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C i do tak nagrzanego piekarnika wkładamy nasz sernik na 15 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 120 stopni C i zostawiamy go tam na 90 minut.
Upieczony sernik pozostawiamy do ostygnięcia, najlepiej na całą noc.
Tego samego dnia przygotowujemy również polewę.
Cytryny i limonki przygotowujemy w taki sam sposób jak przy okazji przygotowywania warstwy serowej naszego ciasta.
Otartą skórkę drobno siekamy i łączymy z cukrem pudrem.
Z owoców wyciskamy również sok.
Sok z cytrusów łączymy z cukrem i skórkami cytrusowymi. Mieszamy do połączenia się składników. Do naszej mikstury dodajemy również jaja i mąkę ziemniaczaną. Dokładnie mieszamy. Gotujemy na wolnym ogniu często mieszając do zgęstnienia. Do ugotowanej masy dodajemy masło i gotujemy jeszcze 1 minutę.
Polewa cytrusowa w ceramicznej misce. |
Polewę przekładamy do miski, zakrywamy folią spożywczą, tak aby dotykała wierzchniej warstwy polewy i odstawiamy do ostygnięcia, następnie do lodówki.
Przenoszenie sernika podkładką ze stali nierdzewnej - do kupienia tutaj |
Następnego dnia sernik przekładamy na paterę. Bardzo przydatnym urządzeniem, a zarazem bardzo prostym i nie zajmującym wiele miejsca jest podkładka ze stali nierdzewnej, którą wsuwamy pod ciasto, podnosimy je i z łatwością przekładamy na paterę.
Gotowy sernik na paterze ceramicznej DUO z kloszem - zobacz tutaj |
Sernik przełożony na paterę dekorujemy polewą. Udekorowałam nią wierzch jak i boki sernika, nie wygładzałam ich, wręcz starałam się żeby były widoczne na niej "fale".
Ponadczasowy zestaw ceramiczny do serwowania ciasta |
Przygotowanie sernika rozchmurzyło niebo w ostatni dzień lata. |
Sernik jest niezwykle kremowy i delikatny. Doskonale komponował mi się z moją ulubioną paterą DUO z pięknym kwiatowym motywem. Detal ten jest bardzo bliski mojemu sercu. Ostatnio nawet pokusiłam się o krzesła z podobnymi obiciami, ale o tym opowiem Wam w niedalekiej przyszłości. Śledźcie bloga, będzie cudnie! :)
Talerzyki i patera DUO |
W sklepie Garneczki.pl trwa obecnie wyprzedaż sezonowa (rabaty nawet do -50%), więc to świetna okazja, by zaopatrzyć się w akcesoria do kuchni! – zobacz tutaj.
mmm wspaniały. kocham serniki :)
OdpowiedzUsuńwygląda genialnie!
OdpowiedzUsuńZapisuję przepis, sernik wygląda przepysznie!
OdpowiedzUsuńJa planuję zacząć dyniowe wypieki w weekend :)
https://buszujwkuchni.com/