środa, lutego 06, 2019

Rolada z kremem kokosowym i marakują. Konkurs!



Rolada z kremem kokosowym i marakują to wspaniałe odkrycie. Nikt, ale to nikt nie miał pojęcia, że krem kokosowy to stała część mleka kokosowego z puszki. Świetnie komponowała się z "kisielem z marakui", do której przygotowania użyłam tapioki.

Rolada biszkoptowa

Co to jest tapioka?


Tapioka to kasza z manioku, egzotycznej rośliny. Tapioka jest lekkostrawna, bezglutenowa, nie uczula. Tapioka ma szereg wartości odżywczych. Bogata jest w skrobię oporną, witaminy B1, B2, C i PP, a także związki wapnia.


Właściwości tapioki:


Tapioka ma właściwości żelujące i zagęszczające. Po ugotowaniu zmienia swoją barwę z białej na przezroczystą, zachowuje się podobnie jak mąka ziemniaczana.
Tapioka nawodniona, której użyłam do przygotowania warstwy z marakują to tapioka, która nie wymaga użycia wody, dzięki czemu zawartość saszetki można przesypać na patelnię i w szybki sposób uzyskamy placek, który może posłużyć jako tortilla, czy pieczywo. 

tapioka deser

Powracając do rolady, to szczerze mówiąc miałam obawy, czy się uda, to była totalna improwizacja! 
Ale, ale! Udała się w 200%! Jest tak pyszna i piękna sama w sobie, że naprawdę ciężko jej się oprzeć. Pyszny, puszysty biszkopt, krem z marakui i krem kokosowy z mleka kokosowego tworzą niebiańskie ciasto, które rozpływa się w ustach. Pulpa z marakui jakiej również użyłam zawierała pestki i wiecie co? Te pestki marakui są tak fajne, tak ciekawe podczas gryzienia, że ma się wrażenie, że cały smak owocu został w nich zawarty. 

krem z marakui

Składniki do rolady z kremem kokosowym i marakują:

Biszkopt:
  • 4 jaja
  • 75 g cukru
  • 75 g mąki pszennej
  • 25 g maki ziemniaczanej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Krem kokosowy:
  • 1 puszka mleka kokosowego (tylko stała część), u mnie mleko kokosowe Koala
  • 2 łyżki cukru
  • 1 śmietan fix
Warstwa z marakują:

tapioka nawodnionatapioka koala


Wykonanie rolady:


Biszkopt do rolady:


Całe jaja ubijamy z cukrem na puszysta pianę.
Mąki mieszamy razem z proszkiem do pieczenia i dodajemy powoli do ubitych jaj z cukrem delikatnie mieszając.

Biszkopt wylewamy na dużą blaszkę, wielkości piekarnika, wyłożonej papierem do pieczenia. Ja użyłam blachy do ciastek. Ciasto biszkoptowe na roladę pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 10 minut.

Dlaczego biszkopt na roladę pęka podczas zwijania?


Upieczony biszkopt zawijamy w ściereczkę, tak jakbyśmy już wykańczali roladę. Ja zawijam po krótszym boku. Finalnie wychodzi mi cieńsza i dłuższa, niż jakbym robiła to po dłuższym boku. Dzięki temu zabiegowi ciasto na roladę nie będzie pękać podczas zwijania jej z kremem.

Tak zawinięty biszkopt trzymamy w takiej postaci do momentu, aż nie będziemy przekładać ciasta kremem.

Warstwa z marakują:

Pulpę z marakui przelewamy do garnka, dodajemy tapiokę i często mieszając doprowadzamy do wrzenia. Lekko studzimy, następnie rozsmarowujemy po całym wystudzonym biszkopcie (pamiętajcie aby biszkopt odkleić wcześniej od papieru do pieczenia) i dobrze schładzamy.

Krem kokosowy z mleka kokosowego:

Mleko kokosowe wkładamy lodówki na przynajmniej 12 godzin przed wykonywaniem ciasta. Dzięki temu stała część oddzieli się od części płynnej.

Stałą część mleka kokosowego wyjmujemy z puszki, dodajemy do niej cukier i śmietan fix i ubijamy mikserem. Krem przed posmarowaniem rolady warto schłodzić, choć nie jest to konieczne.

krem z mleka kokosowego

Roladę posmarowana warstwą marakui smarujemy tym razem kremem kokosowym i ponownie dobrze schładzamy, około 1 godzina w zimnym miejscu wystarczy.

Po schłodzeniu rolada będzie świetnie się zwijać. Po zawinięciu ciasta z kremami, zawijam ją w papier do pieczenia, na którym piekliśmy ciasto biszkoptowe, a także w ściereczkę. Tak przygotowaną roladę wkładam do lodówki na całą noc. Ciasto na następny dzień jest "palce lizać!".

Przed podaniem wystarczy oprószyć ją cukrem pudrem. Cukier puder w zupełności tej piękności wystarczy.

KONKURS


Razem z marką Panegara przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym będziecie mogli wygrać następujące nagrody:

Miejsce 1: 10 opakowań Tapioki nawodnionej (po 7 saszetek każda!) + niespodzianka

Miejsce 2: 5 opakowań Tapioki nawodnionej (po 7 saszetek każda!) + niespodzianka

Miejsce 3: 1 opakowanie Tapioki nawodnionej (po 7 saszetek każda!) + niespodzianka

Zadaniem konkursowym jest napisanie w komentarzu pod tym postem przepisu na wykorzystanie tapioki!

Dodatkowym atutem będzie polubienie profili na Facebooku i Instagramie 

Facebook:
Instagram: 
Wyniki konkursu:
Miejsce 1: Ania z glutenfree-by-m
Miejsce 2: Margarete Zabel
Miejsce 3: Marta Cyganek

Serdecznie gratuluję i proszę o maila z danymi adresowymi i numerem telefonu viola.huk@gmail.com

9 komentarzy:

  1. Sernik z tapioką i galaretką z mango
    Prosty, pyszny sernik na zimno. Dla osób na diecie polecam niektóre składniki jak np. cukier zastąpić zdrowszymi odpowiednikami :)

    Składniki:

    Na spód: 190 g zbożowych ciastek 40 g roztopionego masła

    Na sernik: 2 szklanki mleka 700 g dobrego sera na sernik z wiaderka 4 łyżki cukru 1 łyżka cukru waniliowego z prawdziwą wanilią 20 g żelatyny

    Na galaretkę mango: 1 mango (około 300 g po obraniu) 1 łyżka soku z cytryny 3 łyżeczki żelatyny pół łyżki cukru

    Przygotowanie:

    Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Ciastka dokładnie rozdrabniamy, dodajemy rozpuszczone masło. Mieszamy i wykładamy spód tortownicy. Wkładamy do lodówki.

    Przygotowujemy sernik:

    Tapiokę zalewamy mlekiem i odstawiamy na około 1 godzinę. Następnie stawiamy na palniku na małym ogniu i gotujemy ciągle mieszając. Jeśli wyda nam się za gęsta można dodać więcej mleka. Odstawiamy do przestudzenia.

    Żelatynę zalewamy wodą tylko do jej przykrycia i odstawiamy do napęcznienia na około 10 min. Stawiamy na palniku i podgrzewamy, mieszając do jej rozpuszczenia.

    Ser miksujemy z cukrami. Do naszej żelatyny dodajemy niewielką ilość sera, dokładnie mieszamy. Następnie powstałą mieszankę dodajemy do reszty sera i miksujemy. Na koniec mieszamy naszą serową masę z ugotowaną tapioką. Przekładamy całość na spód z ciasteczek i wkładamy do lodówki.

    Galaretka z mango:

    Mango obieramy, miksujemy. Zagotowujemy z cukrem i sokiem z cytryny. Puree z mango przelać do garnuszka. Dodać cukier, sok z cytryny, zagotować (puree powinno się wyraźnie zagotować). Zdjąć z palnika. Żelatynę zalewamy wodą tylko do jej przykrycia i odstawiamy do napęcznienia na około 10 min. Stawiamy na palniku i podgrzewamy, mieszając do jej rozpuszczenia. Dodajemy do naszego mango i dokładnie mieszamy. Studzimy, aby nasza galaretka mango lekko zgęstniała i dopiero wylewamy ją na sernik. Wstawiamy całość do lodów do całkowitego stężenia.

    Smacznego

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja propozycja to pudding z tapioką, chusteczki i truskawkami. Przepis na ten pyszny i zdrowy deser poznałam, gdy szukałam czegoś smacznego i wartościowego dla moich dzieci. Bardzo szybko nie tylko moje pociechy, ale i ja zostałam fanką tego przysmaku.

    Pudding:
    1/3 szklanki tapioki
    1,5 szklanki dowolnego mleka (może być roślinne)

    Mus:
    szklanka mrożonych lub świeżych truskawek
    2 łyżki nasion chia
    3 łyżki wody

    Wykonanie:
    Tapiokę przesypujemy do miski i zalewamy mlekiem na minimum 1 godzinę. Potem przelewamy wszystko do rondelka i gotujemy na wolnym ogniu około 15 minut od czasu do czasu mieszając. Następnie przelewamy wszystko do wysokiej szklanki i czekamy aż zacznie gęstnieć.
    W tym czasie truskawki miksujemy z wodą i dodajemy chia, dokładnie mieszamy łyżką i odstawiamy na 10 minut.
    Gdy pudding jest już chłodny przelewamy do niego masę truskawkową. Całość posypujemy wiórkami kokosowymi lub prażonymi płatkami migdałowymi. Pycha! :)
    Ten deser może mieć wiele kombinacji i jeśli tylko mamy ochotę truskawki możemy zamienić na inne owoce, np. maliny czy mango.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pudding z tapioki, musu kokosowego i musu z mango.
    Składniki:
    -pół szklanki tapioki
    -500ml wody
    -300ml mleczka kokosowego
    -łyżeczka kakao
    -kostka gorzkiej czekolady
    -mango
    -mus kokosowy

    Tapiokę gotujemy w 0,5l wody i 200ml mleczka kokosowego ok.40 min aż do momentu, kiedy kuleczki zrobią się przezroczyste.
    Po ugotowaniu przekładamy cześć tapioki do pucharków. Do reszty dodajemy łyżeczkę kakao. Wykładamy drugą warstwę tapioki.
    Mango blendujemy z 100ml mleczka kokosowego. Wylewamy na wierzch tapioki. Posypujemy musem kokosowym i starta czekoladę. Najlepiej smakuje schłodzony:)
    Smacznego.
    Ania z glutenfree-by-me :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nigdy nie próbowałam ale do odważnych świat należy . Wypatrzyłam taki przepis i już niektóre siesdoczekac żeby spróbować

    Składniki: ( forma keksowa 14 x 24 )
    Ciasto kruche:
    2 łyżki cukru waniliowego
    1,5 szklanki mąki pszennej
    1/2 szklanki kwaśnej śmietany
    125 g masła
    Owocowy farsz:
    1/2 szklanki cukru trzcinowego
    1/4 szklanki tapioki instant
    2 łyżki soku z cytryny
    300 g mrożonych wiśni
    300 g mrożonych truskawek


    Zmrożone owoce - nie należy ich rozmrażać wcześniej włożyć do miski, wsypaćwcukier, granulki tapioki oraz sok z cytryny i wymieszać.
    Odstawić miskę na 2 godziny.
    W między czasie zrobić ciasto czyli mąkę wsypać do miski, wkroić masło, dodać śmietanę oraz cukier waniliowy i szybko wyrobić kruche ciasto.
    Zawinąć je w folię spożywczą i włożyć do lodówki na godzinę.
    Jak ciasto się wychłodziło a tapioka napęczniała w soku owocowym rozwałkować ciasto na placek wielkości 28 x 48 centymetrów.
    Przekroić go na połowę aby otrzymać dwa blaty 14 x 24.
    Jedną część wyłożyć dno keksówki wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą.
    Na cieście ułożyć owoce z tapioką, a wierzch przykryć drugim plackiem.
    Placek na wierzchu ponakłuwać w kilku miejscach nożem aby para miała gdzie uchodzić.
    Pieczemy ciasto godzinę w piekarniku nagrzanym do 200 C. Smacznego

    OdpowiedzUsuń
  5. Strony polubione. :)

    Co do tapioki - miałam okazję jeść ją kilka razy i kusi mnie szalenie, by wypróbować ją w końcu w kuchni do ZAKLĘĆ MIŁOSNYCH, czyli do wszelakich deserów - od budyniu domowego (zwykle robię taki z kaszy jaglanej) przez ciasta biszkoptowe z nadzieniem aż po oszukane serniki i - moje popisowe - TORTY!

    Nie będę tu rzucać podkradzionymi przepisami z innych blogów, bo to nie ma sensu. :) Ale moje plany obejmują wypracowanie co najmniej kilku receptur.
    A część moich dotychczasowych słodkich dokonań widać tu:

    https://web.facebook.com/anula.wawrzyniak/media_set?set=a.2214871418512.2129337.1449381022&type=3&_rdc=1&_rdr

    Pozdrawiam słodko!
    Anula

    OdpowiedzUsuń
  6. Margarete Zabel12 lutego 2019 12:25

    Mój ulubiony przepis to

    BUŁECZKI SEROWE

    https://www.simplyrecipes.com/recipes/easy_brazilian_cheese_bread/

    1jajo (temp pokojowa)
    1/3 szkl oliwy
    2/3 szkl mleka
    1,5 szkl mąki z tapioki
    1/2 szkl sera tartego
    Szczypta soli

    Wszystko wymieszać w mikserze.

    Piec nagrzać na 200°C.

    Foremki na mini muffinki (24st) wysmarować masłem i wlać ciasto do foremek.

    Piesc ok 15-20minut

    Smacznego!!

    Bardzo fajna strona, czytam na fb!

    OdpowiedzUsuń
  7. Znalazłam w necie przepis na czekoladowy pudding z tapioki o z wielką chęcią bym go spróbowała. Wydaje mi się prosty i mega smaczny
    400 ml mleka kokosowego
    1/2 szklanki tapioki
    Kilka kostek czekolady
    2 łyżki syropu klonowego
    W garnuszku zagotowujemy mleko kokosowe i wsypujemy tapioke. Przykrywamy i gotujemy na małym ogniu około 20 minut od czasu do czasu energicznie mieszając. Pod koniec wystarczy dodać czekoladę, syrop klonowy i można jeść zdrowy i smaczny deser. Aż się rozmarzyłam hihi może będzie mi dane kiedyś spróbować �� Jaśminowa Kuchnia

    OdpowiedzUsuń
  8. Pudding z tapioki i nasion chia


    ¼ szklanki (40g) kuleczek tapioka
    1,5-2 szklanki mleka sojowego
    ½ łyżeczki nasion chia
    szczypta soli
    3 łyżeczki ksylitolu
    3 łyżki wiórek kokosowych
    1-2 brzoskwinie (lub gruszki)

    Kuleczki tapioki i nasiona chia zalej szklanką mleka i odstaw na 1 godzinę.
    Po tym czasie dodaj szczyptę soli, ksylitol i wiórki kokosowe. Zagotuj.
    Gotuj na małym ogniu do momentu (ok. 15 min.) aż kuleczki staną się przeźroczyste.
    Mieszaj co jakiś czas aby nie przypalić.
    Ugotowane kuleczki tapioca i chia przelej do miseczki lub kubka i odstaw do przestygnięcia. Brzoskwinie pokrój w kostkę. Schłodź całość w lodówce.

    Karolina ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. A gdzie można znaleźć wyniki bo miały być 14 stego?

    OdpowiedzUsuń

Wszystkiego smacznego

Copyright © Gotuj i Mieszkaj , Blogger